İlk Favori Dizim: Suits

(Bu yazıyı iki sene önce yazmıştım. Üzerinden çok geçmesine rağmen İlk Favori Dizim olan Suits ile ilgili düşüncelerim değişmedi. Yazıyı tekrar yayınlama nedenime ise Türkiye’ye uyarlanma gerçeği.. Her şey olur da Suits nasıl olur bilmiyorum. Neyse biz diziden bahsedelim.)

Ben bu diziyi neden daha önce keşfetmemişim diye soruyorum kendime. Öncelikle nasıl keşfettim? Snapchatte dolanırken takip ettiğim bir arkadaş giriş müziğini paylaşmış dizinin. Öyle ki acayip dikkatimi çekti. Oysa bir diziye kolay kolay başlayabilen bir insan değilimdir. Derin araştırmalar yaparım acaba beğenir miyim, devamı gelir mi, nasıl devam eder ve sonlanır, karakterler kimler falan filan.. İnternette diziyle ilgili bulduğum her yorumu okumaya çalışırım. Suitsle tanışmam ve başlamam ise tamamen bir tesadüf oldu. Önceleri adını duymuşluğum, birkaç yerde gözüme çarpmışlığı vardı tabi ama diziye başlamak için karar vermem giriş müziğini izlememle bir oldu.

Dikkat!! Bundan sonrası bol miktarda Spoiler içerir!!

Ne dizi o öyle!! İlk bölümde sardı beni Harvey ve Mike. Konuların işleniş biçimi muazzam. Asla sıkılmıyorsunuz. Aklınıza başka düşünceler gelip diziden kopmuyorsunuz. Pür dikkat dizinin içindesiniz her daim. 

 

Suits Dizi Konusu:

İçeriğinden kısaca bahsedecek olursam:Pearson Hardman New York’ta bulunan ünlü bir avukatlık şirketi. Harvey ise bu şirketin en ünlü, en çok kazanan, tam bir ‘winner’ olan kendini beğenmiş, tabiri caizse taş kalpli gözükmeye çalışan (aslında öyle değil içini gördüm ben onun 😊) yakışıklı avukatı. İlk bölümde başrol oyuncularımızdan Harvey kendine Harvard mezunu bir yardımcı aramaktadır. Zekasıyla, olayları çözüş biçimi ve hazır cevaplılığı ile Mike ise onun için tam bir biçilmiş kaftandır ve direk işe alınır. Lakin Harvey ve Mike’ın ilk bölümden itibaren bir sırrı vardır. Mike Harvard mezunu değildir öyle ki bir avukat bile değildir. Zekasından dolayı avukatlık sınavına başkaları yerine giren bir dolandırıcıdır. İşte tüm bunları ilk bölümde öğreniyoruz zaten. Dizinin devamında da olaylar hep Harvey ve Mike etrafında dönüyor. Sonuçlanması gereken bir dava oluyor başta hiç çözülemeyecekmiş gibi görünse de Harvey, Mike’ın dahi fikirleri sayesinde davayı kazanıyor. Lakin karakterler ve olaylar o kadar eğlenceli, bazen duygusal, ve bir o kadar gerçekçi yansıtılıyor ki bir an sıkılmıyorsunuz diziden.

 

Dizi Oyuncuları:

Karakterler demişken hepsi birbiriyle yarışıyor mükemmellik konusunda: Rachel (Prens Harry’nin aşkı PrensesMeghan Markle ), Mike’ın biricik aşkı. Genelde izleyenler tarafından çok sevilen bir oyuncu. Nedense bana o sıcaklığı veremiyor. Sanırım Mike’a yakıştıramadım. Onun yerine başka biri oynasa belki daha ılımlı yaklaşabilirim karaktere. Yaşanan tersliklerden ve olumsuzluklardan dolayı Rachel Zane ve Mike Ross bir türlü gerçek sevgili olamıyorlar maalesef dizide. Diğer karakterimiz Harvey’nin asistanı benim de favori karakterim Donna. O ne tatlılık, yetenek, zeka, yaratıcılık, dikkat, güzellik ve hazır cevaplılıktır. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler ya bu dizide de Harvey’nin arkasındaki kadın Donna işte. Aralarında bir şey yokmuş gibi gözükse de Donna Harvey’e aşık üstelik –bu benim fikrim- Harvey’de bunun farkında ve boş değil. Lakin birbirlerine neden açılamadıklarını daha doğrusu açılmadıklarını bir bölümde Donna ve Rachel arasındaki konuşmadan anlıyoruz. “Hiçbir şey eskisi gibi olamaz bir daha.” Diyor Donna. Çünkü aralarında öyle bir uyum var ki sevgili olduklarında bu büyünün bozulmasından korkuyor. Ah canım Donna!

Bir başka karakter erkeklerin dünyasında ayakta kalmaya çalışan ve işini lağıyla yerine getiren şirketin patronu Jessica. Yaşına rağmen harika gözüken bir başka karakterimiz kendisi. Her daim Harvey’nin yanında yer alıyor. Dikkat Spoiler -Mike’ın sırrını da ilk sezon sonunda öğreniyor.-  Gelelim bence dizinin en yetenekli oyuncusu yeri asla doldurulamayacak karakter Louis’e. Harvey ile bir türlü anlaşamayan, bu yüzden Mike’a sıcak bakmayan, Jessica ile bir öyle bir böyle olan yine de vazgeçilmez karakter Louis. Gerçekten canlandırdığı karakterin hakkını veriyor ve alkışları hak ediyor. Yine de onun dizide baş karakterlerimiz Harvey, Mike, Donna ve patroniçe Jessica tarafından fazlaca ezilmesi ve dışlanması içime sinmiyor söyliyim. Ne yaparsa yapsın biraz saf ve kötü kalpli olmayan Louis’i bu kadar hırpalamasın diyorum senaryo yazarları. Bilmem duydular mı? 😊

Bunların dışında ilk sezonda Mike’ın arkadaşları Jenny ve Trevor göze çarpıyor. Jenny Trevor’ın sevgilisi. Buna rağmen gönlü Mike’ta. Mike’ta boş değil Jenny’e. Spoiler-zaten bir süre sonra sevgili oluyorlar kısa bir süreliğine.- Trevor ise tam bir baş belası. Uyuşturucu satıcılığı yapıyor ve Mike’ı da bu işe bulaştırmaya çalışıyor. İlk bölümde tam amacına ulaşırken Harvey ile tanışan Mike’ın yolu tamamen değişiyor. İkinci sezonda bir bölümde nasıl tanıştıklarını izliyoruz Jenny Mike ve Trevor üçlüsünün. Jenny ve Mike aşkı ise Rachel’e aşık olan Mike sayesinde çok uzun sürmüyor. Yine de ben Jenny’i Mike’a daha çok yakıştırmıştım. Bu kadar kısa sürede olayı geçiştirmelerinden hoşlanmadım. 

Pearson soyadının patroniçe Jessica’dan geldiğini biliyoruz. Hardman’ın nereden geldiği ise ikinci sezonda ortaya çıkıyor. Daniel Hardman şirketin diğer bir ortağıdır bir zamanlar. Şirketten öyle paralar yürütmüş ki öğrenilince ortalıktan kaybolmuş. İlk sezonun sonlarında ben değiştim edaları ile tekrar ortaya çıkıyor taaki ikinci sezonun ortalarına kadar. Jessica’nın koltuğunu kapmak isterken her şeyinden olup yine ayrılıyor şirketten. Ancak giderken burada bitmedi diyerek geri döneceğinin sinyalini veriyor gibi.. İzleyip göreceğiz. İkinci sezonun ortalarında yine Harvey’nin ikinci yardımcısı olarak Katrine karakteri ortaya çıkıyor. 

 

Dizi Olayları

7. sezona kadar da neler olduğunu bir özet geçeyim. En önemlisi ile başlarsam, Mike’ın sırrı ortaya çıkıyor. Yani Harvard mezunu bir avukat olmadığı… Mike kaçınılmaz son olarak -anlaşma ile 2 yıl- hapse giriyor. Jürinin dava sonucunda Mike’ın suçsuz olacağı yönündeki oyu ise hiçbir şeyi değiştirmiyor. Bu bir Prison Break olmadığı için de tabi ki Mike 2 yıl boyunca hapiste kalmıyor. İçeride yaşanan aksiyonlu, bol ter dökmeli kısa hapis macerasından sonra Harvey -kendini de suçlu hissettiğinden- Mike’ı çıkarmak için her şeyi yapıyor ve sonunda başarıyor. 

 
Harvey
 

Mike’ın sırrının ortaya çıkmasındaki en sorumlu kişi ise bir zamanlar Louis’in sevgilisi olan Sheila oluyor. Bu olaydan sonra Sheila ile bağları tamamen koparan Louis kendisine yeni bir sevgili buluyor. Gönül işlerinde pekte iyi bir gidişatı olmayan Louis maalesef yeni sevgilisi Tara tarafından da terk ediliyor 8. sezona başlamadan hemen önce. Ayrıca en önemli meseleyi atlamadan söyleyeyim. Louis şikette isim ortağı oluyor. Bunu nasıl başarıyor derseniz Mike’ın sırrını öğrendiğinde koz olarak kullanıyor. Aslında o bölümlerdeki Louis’i asıl Louis ile bir türlü eşleştiremedim. Yani senaryoyu ilerletmek adına karakterin özüyle fazla oynanmış geldi bana. Louis’i tam bir canavar gibi gösterdiler bir süre. Sonradan belki de algıyı değiştirmek adına Louis pek çok bölümde yaptıklarından pişman olduğunu dile getirse de maalesef o bölümlerde Louis’in karakter algısı olumsuz anlamda baya değişti. Yine de seviyorum seni koca yürekli Louis! 

Gel gelelim dizinin kraliçesi Jessica’ya. Ne zulümler gördün, ne badireler atlattın her şeye, herkese rağmen eğmedin başını be Jessica! Derken patroniçemiz 7. sezona başlamadan hemen önce şirketten ayrıldığını artık hiçbir şeyle uğraşmayacağını söylüyor. E kadın haklı yettiniz canına! 7. sezonda tam bununla başlıyor Harvey yeni patron koltuğuna oturuyor. Acaba yapabilecek miyim telaşları sarıyor etrafını. Lakin Harvey gibi kendine güvenen, zeki ve işini bilen bir avukatın “Ay patron oldum nasıl yöneteceğim ben bu şirketi” gibi sözleri ve Donna’yı yönetici ortak yapması (Cidden!) gibi yanlışlar bana biraz abartı geliyor. 7. sezona tam bu olayla başlıyorlar ki yaptıkları hatayı anlayan senaristler U dönüşü ile Donna’yı Ceo yapmaya karar veriyorlar. Sekreterlikten Ceo’luğa… Bu tür sıçramalar bi bizim ülkemizde olur sanırdım. Her neyse Donna demişken geçen yazımda belirttiğim Harvey ile aşk sahneleri meğer geçmişte yaşanan kısa bir maceraymış. İçimi bir üzüntü kaplıyor ki sormayın! Herkesle, Louis’in kız kardeşi ile bile birlikte olan Havey Specter bir türlü yanı başındaki Donna ile olamıyor! E hadi, bu sefer oldu derken birden geri çekiveriyorlar birinden birini. Bu sezonda böyle devam ederse bizzat işe el atmayı düşünüyorum hani. 😁

Ah esas kız Rachel’ı unutmayalım. İlk bölümlerde içimin ısınmadığını yazmıştım. Lakin ilerledikçe sevmeye başladım Rachel kızımızı. Karakter yönünden en başarılı ve sabit değerlere sahip kişi bence dizide. Bir ara eski yasak aşkı ortaya çıkıp Mike’ın canını sıksa da ne yapıp edip ondan kurtulup hayatlarına devam ediyorlar mutlu mesut. Babası ile de arayı düzelten Rachel bir hukuk fakültesi öğrencisi oluyor üstüne üstlük avukat olarak Pearson Specter Litt’de çalışmaya devam ediyor. 

 

İşte olaylar bu şekilde 7. sezona kadar geliyor. Mike hala şirkette avukat olarak çalışmaya devam ediyor üstelik Harvey’nin odasını da alarak. Harvey ise yönetici olarak Jessica’nın koltuğuna geçiyor. Aralarda Harvey’e sıkıştığı yerlerde yardımcı olacak Jessica’yı da görüyoruz. Rachel ise mesleğinde başarı merdivenlerini tek tek tırmanmaya devam ediyor ve Mike ile ilişkileri de tam gaz devam ediyor. Canım Louis ise hala Harvey’nin arkadaşlığını kazanma – kaybetmeme arasında gidip geliyor ve başarısız ilişkilerinden dolayı bir psikoloğa gidiyor. Donna da şirkette bir yerlerde tutunmaya çalışıyor. Sanırım Ceo’luğa yükseltmeleri Harvey ile bir sekreter olarak ilişki yaşayamayacak olması… Ancak maalasef henüz aralarında bişey olmuş değil. Merakla bekliyoruz bu ikilinin bölümlerini. 

 
Dizi ilk sezonları kadar heyecanlı olmasa da ve 7. sezona tabiri caizse tam bir loser olarak başlamış olsalar da yeni sezonları da iple çekiyoruz. 

Dizi mekan olarak dizi NYC’de geçiyor.NYC’nin dev binaları ve Central Park çevresinde dönüyor olaylar. Birçok bölümü Pearson Hardman şirketinde geçerken arada Mike’ın evi ve çok sık olmasa da Harvey’nin evini görüyoruz.

Yalnız Suits gibi derin anlamların, kaliteli oyunculukların ve farklı olayların olduğu bir dizinin bizim ülkemize de uyarlanması canımı sıkmadı değil. Zeka dolu diyalogları hangi senaristin nasıl yazacağını ve karakterlerin nasıl canlandırılacağını merakla bekliyorum.  Ne olursa olsun Türkiye yapımı bir dizi Harveyli Mikelı Louisli bir Suits asla olamaz. Uzun uzun bakışmaları saçma entrikaları geçtim bu bir avukatlık dizisi diyorum ve susuyorum. Gerisini siz düşünün. 

Tavsiyem siz orijinal Suits’i izleyin izlettirin. Yaşamınızın anlamını, hayatınızın gidişatını, çevrenizdeki insanları sorgulatıyor bu dizi. Öyle içi boş konuşmalarla ve olaylara da dolu değil hani. Şimdiden İyi Seyirler Dilerim..

 

 

Reklamlar