Banksy – Kırmızı Balonlu Kız: Kendini İmha Eden Tablo

Son bir aydır sanatçı, eleştirmen, siyasetçi, gazeteci hatta yoldan geçen bir kişinin bile hakkında yorum yaptığı bir tablo ve sanat eseri bugünkü konum. Kendini İmha Eden Tablo olarak da kayıtlara geçmiş olan Baksy’nin Kırmızı Balonlu Kız Eseri işte bu çok konuşulan eser.

Sebebine geçmeden önce gizemli sanatçı Banksy’den söz edelim. Banksy, yaklaşık 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçıdır. Gerçek kimliği bilinmemektedir. Banksy ismi ise eserlerini yaptıktan sonra kenarına köşesine eklediği imzasıdır. Toplumsal gelişmelere ve olaylara duyarlılığı ön plana alan sanatçı çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir.

Duvar resmi sanatçısı olarak tanınan Banksy’nin sadece İngiltere’de değil Filistin dahil pek çok ülkede de duvar resimleri bulunmaktadır. Banksy’nin web sitesinden tüm yaptığı eserleri görebilirsiniz. Böylesi halka açık bir şekilde eserlerini sergileyen kişinin elbette taklit edilme olasılığı da yüksek olacaktır. Bu sebeple de sitesinde gerçek ve sahte yani kendisinin olmayan tüm eserleri de göstermektedir.

Gel gelelim Banksy’nin bu denli ünlü ve konuşulan bir sanatçı olmasının ve son bir aydır sürekli kendinden bahsettirmesinin asıl nedeni yaptığı tablo Kırmızı Balonlu Kız.

Gizemli kimliği ve muhalif sokak graffitileriyle tanınan sanatçıya ait ‘Kırmızı Balonlu Kız’ adlı resim, Londra’da 5 Ekim’de Sotheby’s müzayedede 1 milyon sterline (8 milyon 50 bin lira) satılmıştır. Ancak asıl konuşulan konu tablonun kendisinden öte sanatçının satıldıktan sonra sergilediği bir gösteri olmuştur. Tablonun içerisine resmi imha edebilecek bir düzen kuran Banksy tablo satılır satılmaz bu düzeneği çalıştırmış ve resim kendini tüm müzayede salonu önünde parçalara ayırmıştır. Gizemli Banksy’nin kendisinin yaptığı bir açıklamaya göre bu düzeneği birkaç yıl önce kendisi yerleştirmiş. Düzeneği çalıştıranın ise salonda bulunan tanıdıklarından biri olduğu söyleniyor. Öyle ki bu kişi tüm olayı da videoya almış olan kişidir belki de. Çünkü Banksy bu inanılmaz performans sanatının videosunu Instagram sayfasından Picasso’nun “Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir dürtüdür” alıntısıyla paylaştı.

Satış sonrasında alıcı hakkında da birçok yorum yapılıyor. Haber kanallarına göre ise müzayede evinin yetkilisi, ismi gizli tutulan Avrupalı koleksiyonerin eseri almaya karar verdiğini dile getiriyor. Kendini imha etmesinin ardından esere ‘Love is in the Bin’ (Aşk Çöpte) ismi veriliyor. Üstelik eserin kendini parçalara ayırmasının ardından, değerinin ikiye katlanmış olabileceği belirtiliyor.

Sanatçı Neden Kendi Eserini Parçalar ki?


Banksy’nin toplumsal sorunlara karşı duyarlılığını belirten her eserinin bazı sorunlara parmak bastığını biliyoruz. Bu Balonlu Kız tablosu da savaş karşıtı bir eser olarak yorumlanıyor. Küçük kızın elinden uçup giden kırmızı kalpli balon yaralı hayatı olabilir mi? Ya da belki yakalamaya çalıştığı umutlarıdır. Öyle ki eseri parçalara ayırdıktan sonra tüm kız parçalanmış olup kırmızı kalpli balona hiçbir şey olmamış geriye kalan ise o olmuştur.

 Her şeyi, herkesi yok etmeye çalışabilirsiniz ama umutları asla yok edemezsiniz.

Ayrıca tüketim toplumuna karşıtlığı ile de bilinen Banksy bence sanatın topluma ait olduğunu ve milyon dolarla ölçülemeyeceğini anlatmak istiyordu.

Siz milyon dolarları olanlar bu tablo dahil her şeyi satın alabildiğinizi düşünüyorsunuz yok olan kızın hayatı dahil ancak umutlarını satın alamadınız.

Tabi bütün bunlar benim yorumlarım. Kim bilir belki de yorumlamak ve görmek istediklerim. 

Ne olursa olsun Banksy’nin bu performans sanatı ve tüm toplumsal mesajlı eserleri takdire değer işler. Günümüzde sanatın dahi parayla ulaşılabildiği bir şey olmasına karşı yaptığı duvar resimleri onun sanatın devamlılığını sağlamaya yönelik olduğunu gösterir. Bu da Banksy’nin gerçekten çağını yorumlayabilen bir sanatçı olduğunun kanıtıdır. Umarım bu daha başlangıçtır ve Banksy’nin hem ismini hem de mesajlarını daha çok duyarız.


Reklamlar