Diyet Günlükleri #1: Diyete Başlama Nedenim

Kilo vermek sırf güzel gözükmek için yapılan bir eylem olmamalı. En önemli nedeniniz sağlık olmalı! Kilolu insanların hayatlarının kısıtlandığı bariz bir gerçek. Merdiven çıkamama, uzun yürüyüşler yapamama, koşamama, devamlı bir açlık hissi bunların üstüne de istediğin kıyafetleri giyememe ve kendini kötü hissetme nedenleri eklendi mi kilo vermenin gerekliliği ortaya çıkıyor.

Diyet kelimesini farklı olumsuz anlamlara çekildiği için kullanmak istemiyorum aslında ama yerine kullanabilecek başka kelime bulamadım henüz. Bununla idare edelim.

Benim diyete başlama nedenim ise çok kilolu olmak değil. Hayatımın ve sağlığımın olumsuz etkilendiğini görmek başlıca nedeni. Tabi bunun yanında saydığım görüntü ve rahatsızlık kaygısı da var. Geçtiğimiz 9 ayda tam 13 kg aldım. Felaket değil mi? Nasıl aldığımı da anlatayım. İlk sebebi hareketsizlik. Masa başı işler sizin mecburen yaklaşık 9-10 saat uzun aralıklarla hareket etmemenize neden oluyor. Diğer bir nedeni ise yedikçe yeme isteği. Bunu şöyle açıklayayım. İlk başlarda her şey normal gibi gelir ya şunu da yiyim üstüne şu kurabiyeden ne olacak ki gibi… Yaklaşık 7 kiloyu bu şekilde geçersiniz zaten fark etmeden. Sonrası ise biraz da benim suçum ya boşver ne olacak yemekten der oldum. Diyete başlamadan önceki halim ise tam bir aç canavar gibiydi. Her şeyi yeme isteği ve doymamak… Bu öyle bir şey ki yiyorsun ve yerken bundan sonra ne yesem acaba diye düşünüyorsun. Özellikle tatlı kısmında devreye giriyor. Ben ekleri çok severim mesela. Yemekten sonra ekler yemek benim için bir gereklilik haline gelmişti. Üstelik bir tane yedikten sonra üçüncüye kadar ne olabilir ki yiyim diye gidiyordu. Bu arada küçük eklerden bahsediyorum.  Büyüklerden bir tane yerdim tabi.

Bütün bu salyalarımı akıtan zararlı yiyeceklere bir dur demenin zamanı geldiğini düşündüm. Çünkü ben artık bambaşka bir kişi olmuştum. Sürekli ne yesem diye düşünen bir çöp torbası… Tabir belki ağır ama daha yerine oturanı yok maalesef.

Bu zamana kadar çok kez diyet yapmayı denedim ama ne yazık ki en fazla 2 gün sürebildi. Çünkü itiraf ediyorum iradesiz bir insanım. Bir tatlı, cips abur cubur görünce asla dayanamadım. Bu son diyete başlama kararımı sonuna kadar sürdürmek istiyorum. Bugün 3. günüm. İlk bir hafta daha zor olacak biliyorum. Sonrasında hızlanacağımı düşünüyorum.Eğer eve yalnız yaşamıyorsanız ve çevrenizdekiler her şeyi yemeye eğilimli kişiler ise işiniz biraz daha zor. Benim çok şükür ki ailem bu konuda çok destekçi. Annem zaten diyette. Ne yaparsak, ne yersek birlikte… Kendisi çabalarıyla 10 kg verebilmiş bir insan. Bana da taktik veriyor hani. Kardeşim zaten sporcu… (kas yapmaya çalışıyor) Babam da eve artık abur cubur sokmama kuralımıza uyum sağladı.  Daha ne olsun!

Bir süre önce tartıya küsmüştüm. Uzun bir aradan sonra ilk kez üç gün önce diyete başladığım gün 21 Ekimde tartıldım. Kilomu not aldım ve istediğim kiloya düştüğüm an size hepsini açıklayacağım

Diyetimin içeriğini, nasıl spor yaptığımı bir sonraki yazımda anlatacağım. Blogda diyet günlükleri oluşturmanın ve hepsini anlatmamın bir sebebi var. Çünkü ben ilk dediğim gibi iradesiz bir insanım ve kendime verdiğim sözleri tutmuyorum. Ancak şunu fark ettim ki başkalarına verdiğim sözleri tutmaya ve başkalarına karşı sorumlu olmaya daha eğilimli bir insanım. Yani benim itici gücüm sizsiniz. Eğer siz de itici gücünüzün farkına varabilirseniz bir deneyim derim.

Ayrıca itici güç etkisini arttırmak adına instagram hesabımdan da diyet başlığı altında paylaşımlar yapıyorum. Buradan takip edebilirsiniz. Sonuna kadar sevdiğim ve yapmak istediğim her şeyi paylaşamaya devam o halde.
Sağlıklı günlere…


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s