Diyette Tatlı Krizinizi Kesebilen 5 Yiyecek

Diyetimin 10 gününü doldurmuş bulunuyorum. Bu süre zarfında çoğunlukla yediklerime ve sporuma dikkat ettim ancak bazı tatlı kaçamakları ve tembellikler de olmadı değil. 10 günde yaklaşık 2 kg verdim.

Tatlıyı çok seven ve kendisine karşı olan bağımlılığından dolayı dur demeyi bilmeyen bir bünyeye sahip olduğumu Diyete Başlama Nedenim yazımda anlatmıştım. İşte bu sebeple ne kadar hayır yemicem desem de kör olasıca tatlı krizleri yakamı bırakmıyor.  Bundan sorumlu kişi tabi ki yine biziz. Bunca zaman boyunca bir sınır koyabilmek bizim elimizdedir. Geç olsun güç olması diyerek araştırmalarım ve deneyimlerime dayanarak tatlı krizlerini bastırmanın 5 yöntemini paylaşacağım.

1. Tarçınlı Meyve

Meyve yemek genelde tatlı krizine yakalandığımızda ilk yaptığımız eylemlerden biri oluyor. Ancak ağır tatlı krizlerinin kesilmesi için bazen yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple meyveyi sade yemek yerine üzerine biraz tarçın döküp yemeyi denerseniz tatlı kriziniz azalacaktır. Kan şekerini bastıran tarçın tatlı tüketimi isteğinizi de büyük ölçüde azaltır. Üstelik tarçını meyvenin yanı sıra birçok yiyecek ve içecekle de kullanabilirsiniz. Sonuçlara inanamayacaksınız.

2. Yoğurtlu Dondurma

Eğer dışarıdaysanız ve tatlı krizi sizi tam da insan kalabalığının içinde vurduysa gidin pazardan meyve ve tarçın alıp yiyin demeyeceğim tabi. Ne yapıyorsunuz…? Çevrenizdeki en yakın kahve dünyasına gidip küçük boy yoğurtlu dondurma söylüyorsunuz. Dikkat küçük boy! Zira büyük boyu harbi büyük! Formunu korumak isteyenler için düşük kalorili yoğurt ve taze meyve dilimleriyle sunulan bu dondurmanın 100 gramı yalnızca 140 kalori içeriyor ve hiçbir yapay katkı maddesi, boya kullanılmadan, ev yapımı tarzında günlük olarak üretiliyor. Bir deneyim derim.

3. Milkshake

Bir diğer yöntem evde iseniz kendinize milkshake yapın. Muz, çilek, kivi gibi taze meyvelerden birini blenderdan geçirip bir su bardağı sütle karıştırarak kendinize milkshake hazırlayın. Ev yapımı sağlıklı milkshakenizin çok faydasını görebilirsiniz.

4. Bitter çikolata

Çikolata krizlerinin yerini hiçbir şey tutmaz biliyorum. Bu sebeple maalesef hala kendimce bir çözüm bulamadığım çikolata krizi için size bitter çikolatayı önerebilirim. Bitteri sevmediğim ve yiyemediğim için ben sütlü çikolatayı çok az tüketerek geçiştiriyorum. Eğer siz seviyorsanız kesinlikle bitteri tercih edin.

5. Şekersiz Sakız

Şekersiz sakız çiğnemenin de diyete büyük katkısı olduğunu birçok yerde okumuştum. Tatlı krizlerini de bastırdığını duydum ancak sakızı çok sevmediğim için ben henüz denemedim. Siz deneyip sonuçlarını paylaşabilirsiniz.

Bonus: Kuru Meyveler

Diyetin vazgeçilmez yiyecekleri hatta sağlığımız için çok önemli besinler olan kuru meyveleri yine tatlı krizlerinizde tüketebilirsiniz. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir… hepsi ara öğünlerde rahatlıkla tüketebileceğiniz sağlınıza yararlı enerji dolu besinler…

Unutmayın her şeyin çoğu zarardır. Bu sebeple tatlı kriziniz için tüm bu yiyecekleri tüketirken de dur demeyi bilmelisiniz.

Not: Hatırlatmam da fayda var ben bir diyetisyen değilim. JBurada diyetle ilgili paylaştığım her şey kendi deneyimlerim sonucunda bana olan faydasını gördüğüm şeyler. Kişiden kişiye değişebilen diyet ve kilo verme sürecinizin ne yönlendiricisi ne de sonuçlarının sorumlusu olabilirim. Umarım sağlıklı kilo verme sürecinizde kendi yolunuzu önerilerimin de katkısıyla bulabilirsiniz.

Reklamlar