Monica Carvalho: Yaratıcı Sanatın Eleştirel Hali

Sanat demek yaratıcılığını en iyi yansıtabildiğin pencereyi inşa etmek demektir benim nazarımda. İşte bu açıdan baktığımda farklı, kendine has bir yaratıcılık ortaya koyan bir sanatçıdan ve eserlerinden bahsetmek istedim. Monica Carvalho isimli bu yeni çağın özgün sanatçısı kendi çektiği fotoğraflar üzerinde oynayıp fotoğrafları birleştirerek bambaşka bir hale getiriyor ve algılarınızla oynuyor.

İsviçre’de büyümüş, İngiltere’de okumuş şu anda da Berlin’de yaşayan Monica, birleştirdiği fotoğrafların hepsini kendi çekiyor ve genellikle çalışmalarında benzer dokulardan ilham alıyor.

Özellikle insanın uzuvlarını doğa ile birleştirerek benzerliklerin yapısını inceleyen sanatçı, gündelik yaşamımızda kullandığımız eşyaları da doğa ile birleştirmeyi atlamamış.

Bu işi tam 5 yıldır da yaptığı söyleniyor.

Genellikle model olarak kendini kullanan Monica Carvalho’nun bu sanatını yakından incelediğinizde aslında ne güzel ve anlamlı bir noktaya parmak bastığını da fark ediyorsunuz. 

Doğa ile oynayan sanatçı yaptığı çalışmalarında genelinde insanların doğanın bir parçası olduğunu ancak bunu ne derecede unuttuklarını anlatmaya çalışıyor. Üstüne üslük insan tarafından yaratılan eşyaların içerisinde eşyalara benzemeye başlayan insanın doğanın bir parçası olup doğaya benzemeyi unuttuğunu da çalışmalarına yansıtıyor.

Doğanın ve canlı hayatın bize verdiklerini es geçip kendini doğanın yaratıcısı ve yöneticisi konumuna koyan günümüz insanın kendini doğal yaşama döndürmek için verdiği çaba da bir nevi doğanın insana cezası olsa gerek.

Tüm sahip olduklarımızın yanı başımızda bizim için var olduğu gerçeğini değiştirmeye çalışmak beyhude bir çabadır oysa ki…

Çalışmalarını çoğunlukla instagram hesabından paylaşan Monica’nın çalışmalarını mofart_photomontages adresinden takip edilebilirsiniz.

Bu gibi yaratıcı ve anlamlı eserler sunan sanatçıların neden bu kadar az gündemde olduğu da ayrı bir yazı olmalı. Kim bilir belki gün gelir Banksy, Monica Carvalho ve daha nice eleştirel yaratıcı sanatçıların eserlerini daha çok övüp, paylaştığımız zamanlarımız olur.

Sanatla kalın efenim…

Reklamlar