Eskişehir: Kentpark ve Şelale Park

Kentpark

Eskişehir’de gidilmesi gereken yerler listenize birini daha eklemiş bulunuyorum. Dost canlısı hayvanları, kafeleri ve yapay plajı ile kentpark..

Parkın içi yemyeşil ve çok bakımlıdır her mevsim. Yol boyunca oturabileceğiniz birçok kafe, restoran bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesini de bir sonraki yazımda yazacağım. Ayrıca hediyelik eşya satan yerler, açık yüzme havuzları, at binme alanları, çocuk parkları ve büyük bir yapay gölet de bulunmaktadır.

Denizi olmayan bir şehirde Türkiye’nin ilk yapay plajına da sahiptir. Plaj tamamen deniz kumu kullanılarak yapılmıştır. Açık yüzme alanı da bulunan plajda hem gençler için hem de aileler için özel alan bulunmaktadır.

Kentpark Yapay Plajı

Ben defalarca gittim gezdim. Eskişehir’e gelince nereye gitsek diye düşünmeniz gerekirse ilk seçeneklerden biridir kentpark. İsterseniz kahvaltınızı harika bir manzara eşliğinde yapabilir, isterseniz yürüyüş ve spor akiviteleri için uğrayabilir, isterseniz de yapay plajında güneşlenip havuzuna girip serinleyebilirsiniz. 

Gökmeydan mahallesinde otogarın hemen karşısında bulunan kentparka şehrin pek çok yerinden kalkan tramvaylar ile ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Köprübaşından porsuk çayı üzerinden parka bot seferleri düzenlenmektedir. Ben kendi aracımla gitmek istiyorum derseniz de Kentpark otoparka aracınızı park edebilirsiniz. 

Bana da keyifli vakit dilemek kalır. 🙂 

Şelale Park

Eskişehir’in ‘adalarının’, hamamlarının olduğunu söylemiştim. Haliyle şelalesi de var. Öyle büyük ahım şahım bir şey beklemeyin. Her şeyimiz gibi şelalemiz de oldukça mütevazi ve şirin. Şelale park denmesinin sebebi de bu mini şelale.

Şelale Park

Eskişehir’in dört bir yanını bu parktan görebilirsiniz. Hep demişimdir bir şehre tepeden bakmayı en sevdiğimi. Burası da Eskişehir’i en yukarıdan görebileceğiniz yemyeşil bir park. İçinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran ve oturup soluklanırken harika bir manzara eşliğinde bir şeyler içebileceğiniz bir kafesi mevcut. Bunlar dışında eğer sıcak ve güneşli bir havada gittiyseniz ikisini de boş verin ve kendinizi çimlerine bırakıverin. Çünkü burada çimlere basmak yasak değil. 🙂

Bu arada bence gerçekten sıcak ve güneşli bir havada gidin. Eskişehir’in kış ayazını ve soğuğunu bilenler neden böyle dediğimi anlayacaktır. En tepede olduğu için her daim serin ve rüzgarlı bir yer zaten.

Şelale Park

Şelale Park’a odunpazarından kalkan 1 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Reklamlar