Eskişehir’i Gezelim

Eskişehir’i ne kadar anlatsam bitiremem sanırım. Bir yerden başlamak gerekir diye düşündüm. Ne de olsa uzun yıllardır yaşadığım ve yaşamaktan büyük keyif aldığım güzel memleketim burası.

Gel gelelim Eskişehir gerçekten küçük bir şehir. Tüm güzelliklerini görmek istiyorum derseniz iki üç gün gezseniz yeterli. Ancak yaşamadan, bu şehrin havasını uzun uzun solumadan bir Eskişehir’li olamazsınız benden söylemesi. Zaten ondan sonra da bu şehirden ayrılmak istemeyeceğinizin garantisini verebilirim.

Porsuk

İlk olarak sizlere şehrin merkezinden bahsetmek istiyorum. Adalar en meşhur yerlerden birisi. Eski bir tanıdığım Eskişehir’e geldiğinde gerçekten ada göreceğini isminin o yüzden adalar olduğunu düşündüğünü söylemişti. En başta şunu bilmesiniz ki Eskişehir’in denize kıyısı yok maalesef. Eh tek eksiğimiz deniz ama bizim de porsuğumuz var 🙂 Neyse, adalar demiştik… Bolca restoranların, cafelerin olduğu, ortasından porsuk çayının geçtiği bir cadde diyebilirim burası için. Öğrencilerin bolca vakit geçirdiği mekanlardan. Her tarzda cafeyle karşılaşabilirsiniz. Çokta pahalı mekanlar sayılmaz birçoğu. Öğrenci bütçesine uygun diyeyim siz anlayın. Caddeyi boylu boyunca turladıktan sonra Cafelerden birinde oturup dinlenebilir, köprülerinde fotoğraf çekinebilir, porsuk kenarına inip çimlerde uzanabilirsiniz. Ya da porsukta bir gondol turuna çıkabilirsiniz.

Adalar

Adalar’a yakın olan diğer bir keşif noktanız doktorlar caddesi olabilir. Alışveriş yapmak istiyorsanız birçok mağaza bulabilirsiniz burada. Hemen sonunda Eskişehirlilerin buluşma mekanı Kanatlı alışveriş merkezi yer alır. Biraz daha ileri giderseniz öğrencilerin mekanı bağlar’da diğer bir buluşma ve alışveriş mekanı Espark alışveriş merkezi ile karşılaşacaksınız. Espark alışveriş merkezi Kanatlı’ya göre daha büyük ve daha çok mağaza bulunduruyor içerisinde. En üst katında yemek yiyebileceğiniz mekanı ve restoranları yer alıyor. Bağlar demişken burası da dediğim gibi üniversiteye yakın olmasından dolayı çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı bir yer.

Doktorlar Caddesi

Eskişehir deyince ayrıca aklımıza hamamları ve hamamyolu gelir. Evet, bu sefer hamamyolu denmesinin nedeni hamamları. Yalnız hamamlara girmek için çok erken saatlerde gitmeniz öneririm. Temizlik ve sakinlik açısından daha uygun oluyorlar. Bunun dışında yine alışveriş yapabileceğiniz büyükten küçüğe birçok alışveriş yeriyle de karşılaşabilirsiniz. Dilerseniz yine birkaç küçük cafesinde dinlenebilir ya da az ileride ki yemyeşil parkında oturarak etrafı izleyebilirsiniz.

Hamamyolu

Eskişehir merkezi bunlarla sınırlı değil elbetteki. Eğer çok fazla vaktiniz varsa ara sokaklarına girerek hem daha uygun alışveriş yerleri bulabilir hem de daha farklı yerlerini görebilirsiniz.
Eskişehir ile ilgili diğer yazılarıma da yine buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar