Şehir Eskişehir’dir!

Eskişehir yarışmalara, derecelere doymuyor. Türkiye’nin yaşanabilir, temiz, çağdaş şehirlerinden biri olan Eskişehir’imiz ‘Kentsel Gelişim Projesi’ ile dünya üzerindeki pek çok önde gelen kenti arkada bırakarak bir yarışmada daha finale kaldı ve bize yeniden Şehir Eskişehir’dir dedirtti.

Kentsel Gelişim Projesi

Şehirlerde yaşayan milyonlarca insana daha iyi bir yaşam sunmayı hedefleyen WRI Ross Center’ın bu yıl ilk defa verdiği ‘WRI Ross Ödülü’nde’ 115 kent arasından finale kaldı Eskişehir.  Ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü bir etkiye sahip olan projelerin ön plana çıktığı yarışmada Başkan Büyükerşen’in şehircilik vizyonuyla hayata geçirilen ‘Eskişehir Kentsel Gelişim Projeleri’ Eskişehir’in bu başarısının ön ayağı oldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri kapsamında, Porsuk Çayı’nda gerçekleştirilen ıslah çalışmaları, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranının yüzde 215 artması, şehir içi raylı sistem ağı gibi yapılan şehir içi yeniliklerin sonrasında turizmde üst sıralara yükselmesi Eskişehir’in finale kalmasında önemli etkenlerden başlıcaları sayılabilir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de proje hakkında “Bir yandan gelenek ve eski değerlerimizi korurken bir yandan da şehrimizi daha yaşanabilir, temiz ve çağdaş hale getirmeyi amaçladık. Eskişehir yalnızca Anadolu için değil, tüm Türkiye için bir çekim noktası haline geldi. Hem yerli hem yabancı turistler bu yeni çağdaş şehri görmeye geliyorlar” diye konuştu.

Porsuk Çayı

WRI Ross Ödülü

Ödül programının sponsoru, ABD’li iş adamı ve filantropist Stephen M. Ross ise hedeflerinin yenilikçi girişimlerle ilham kaynağı olmak; büyük değişimlerin küçük değişikliklerle ortaya çıktığını ve doğru bir şekilde yapılan kentsel gelişmenin sadece bir mahalleyi değil, koca bir şehri nasıl değiştirebildiğini göstermek olduğunu vurgulamış.

WRI Ross Ödülü kapsamında ilk beşe giren şehirler arasında teleferik projesiyle Kolombiya’nın Medellin şehri, okula giden çocukların yol güvenliği projesiyle Tanzanya’nın Darüsselam şehri,  kayıt dışı atık toplayıcıları kooperatifi projesi ile Hindistan’ın Pune şehri ve Warwick Kavşağı çarşı bölgesinin dönüştürülmesi projesiyle Güney Afrika’nın Durban şehri yer alıyor.

Bunların yanı sıra yarışmaya Eskişehir’in dışında Türkiye’den İstanbul, Bursa, Antalya, Isparta gibi şehirler katılmış.

Kentsel Gelişim Projesi ile finale kalan Eskişehir 250 bin dolarlık büyük ödül için yarışacak ve kazananlar Nisan 2019’da açıklanacak. Birinciliği 2019 Nisan ayında burada kutlamak dileğiyle…

Türkiye’nin En Güvenilir Şehri

Eskişehir geçen ekim ayında da medya takip ve raporlama ajansı PRNet’in dünya üzerindeki farklı şehirlerin güvenlilik oranlarını ele alan araştırmasında 338 şehir arasında dünyada 12’inci Türkiye’de de ilk sırada yer almıştı.

Kaynak

Reklamlar