Kadınsal Meseleler

Kahve mi Çay mı?

Siyah mı Beyaz mı?

Çocuk mu kariyer mi?

Güzel mi akıllı mı?

Zayıf mı Şişman mı?

Papatya mı Gül mü?

O mu Ben mi?

Tercih yapmaya zorlananların dünyasında kafalar biraz karışık.

“Eğer her kalıba uymaya çalıştıysanız ve bunu beceremediyseniz, şanslı olduğunuz söylenebilir. Bir şekilde dışlanmış biri olabilirsiniz, ama öte yandan ruhunuzu korumuşsunuz. İnsan durmadan uymaya çalışıp başarısız kaldığında, ortaya tuhaf bir fenomen çıkar. “

Clarissa P. Estes

Yine de her işin üstesinden gelebildiğine inanılanlar iyi ki varlar!? Kavanozun kapağını açmak için erkek el atıverir. Kudretli ellerin gücü adına! Şimdi ışın kılıçları ile düşmanlarımıza saldırabiliriz. Aman ha kadınlarınıza sahip çıkmayı unutmayın. Onları akıl ve ahlaktan mahrum bırakıp kendilerini savunmalarını beklemek ne büyük acizliktir.

Havalı Kahve

Kahveyi iki parmağını öne getirecek şekilde tüm elinle kavramalısın. Çayı höpürdeterek içersen ayıplanırsın. Zayıfların nesine siyah giyme, hem üç beyazı hayatından çıkaran bir şişmana danışmalısın.

Plazamsı

Şahsen çocuk yapmayı hiç düşünmedim ben tatlım. Doğurduğum bir canlının ayağımın altında bana engel olması bana göre diil. Yüksek yüksek plazaların 46. katından aşağı bakıp akşam boş otopark bulmanın kitabını kırmızı rujumla ön camıma yazarım.

Demode

Deste deste gül sermiş yollarıma gözümün tekindeki yeşillik köpeğin olsun ayaklarında. Koca bulmuşum ya evde kalan çürümüşleri de yoklamalı arada. Feminist misin faşist misin bilmiyorum ama büyü yapma sakın kocacığıma.

Sınıfsal

O Ayşe varya o Ayşe… Şirretlikte son mertebe.  Diyemedim ki o Ayşe değil Melike. Kadın kadının kurdudur. Melikenin kurdu Ayşe. Yine bir araya gelip çekiştirler seni. Sorun değil zaten sen daha ilk mertebe.

“Bu benim hayatım, peri masalı değil, sizi gidi ahmaklar,” dedi. “Ormana gitmem gerek ve kurtla karşılaşmam gerek, yoksa hayatım asla başlamayacak.”

Clarissa P. Estes
Reklamlar