Toplumsal Mesajlarla Dolu İspanyol Gençlik Dizisi Elite

Son dönemin en popüler dizilerinden İspanyol yapımı La Casa De Papel’in etkisinden kurtulamayan her kişinin yeni bir İspanyol dizi arayışına girdiğine bahse girerim. Aynı benim yaptığım gibi. 🙂 Elite ise aradığım özelliklere sahip ilk karşıma çıkan dizi oldu. Hem mekan olarak Madrid’de çekilen bir İspanyol gençlik dizisi olması hem de La Casa De Papel oyuncularını yeniden bizlerle buluşturması karar vermemi kolaylaştırdı.

Konusu ve işlenişi bakımından her ne kadar günümüz dizilerinden çok farklı olmasa da Elite, pek çok kişinin söylediğinin aksine çerezlik değil derslik bir dizi bence. Konusu ardından çok sık yapmadığım bir içerik paylaşmaya çalışacağım dizi ile ilgili. Gelecek yorumlar beni biraz ürkütse de İspanyol dizilerinin toplumsal mesajlarla dolu dünyasına kendi yorumlarla ışık tutmaya çalışacağım. Gelin önce dizinin konusuna bakalım.

Elite Dizi Konusu

Yalnızca seçkin ailelerin çocuklarını kabul eden bir okul olan Las Encinas’ta geçen Elite, İspanya’nın en elit okulunun kapılarını aralıyor. İşçi sınıfına mensup ailelerden gelen üç genç Nadia, Samuel ve Cristian okullarının depremde yıkılması nedeniyle Las Encinas’a kabul edilir. Başta bunu bir şans olarak görseler de, öğrencilerden Marina’nın ölü bulunmasıyla beklenmedik olayların içine atılırlar.

Dizi Oyuncuları

Elite’in oyuncu kadrosunda La casa de Papel’in başrollerindeki María Pedraza, Miguel Herrán ve Jaime Lorente‘ye ek olarak Itzan Escamilla, Miguel Bernardeau, Arón Piper, Ester Expósito, Mina El Hammani, Álvaro Rico ve Omar Ayuso gibi isimler var. Meksikalı ünlü aktris ve şarkıcı Danna Paola da kadroda. Elite’in senaryosunu Carlos Montero ve Darío Madrona ikilisi kaleme alırken yönetmenliğini Ramón Salazar ve Dani de la Orden üstleniyor.

Dikkat! Spoiler: Dizi İncelemesi ve Yorumlarım

Riverdale dizisi ile ilgili burada yazdığım güzel yorumlarımdan sonra kendini bozan bir gençlik dizisi olmasının ardından yeni bir facia yaşanmamasını, Elite’in de kendini bozan bir dizi olmamasını umut ederek diziyi size neden tavsiye ettiğimi açıklayarak başlayalım.

İlk olarak diğer tüm gençlik dizileri gibi boş bir temele ve safsatalara oturtulmayan dolu dolu bir konusu olan dizi Elite. Rüşvet, sosyal adaletsizlik, sınıf farkı, İslamofobi, homofobi, uyuşturucu, erken yaşta cinsellik ve benzeri pek çok günümüz sorununa değinen dizi temelde bir cinayeti aydınlatmaya çalışıyor olsa da, pek çok soruyu kendimize sormamızı sağlıyor.

Karakterlerin o kadar iyi ve derin yönleri var ki aynı çizgiden hiç sapmadan bize konuyla bütün olarak mesajlar veriyorlar. Para, şöhret, ün, hırs, başarı ve maddi hiçbir şeye ilgisi olmayan esas kızımız Marina’nın tek istediği huzurlu hissettiği ve mutlu olduğu bir çevre edinmek. Aşkı bulduğunu düşündüğü anda hayatını bambaşka yöne çekip tabiri caizse cehenneme çevirecek HIV pozitif olması onu yine de isteklerinden vazgeçiremiyor. Lakin arkasında ailesinin desteğini bulamaması kokain bağımlısı bir baba ve bencil, umursamaz bir anneye sahip olması bence onun bu sevgi arayışının temel nedenleri oluyor. Ailesinden görmediği ilgiyi dışarıda aramaya başlaması ancak gençliğinin verdiği heyecan ve tecrübesizlik ile kendine destek bulamaması yanlış seçimler yapmasını doğuruyor. Hapisten yeni çıkmış, burslu esas çocuğumuzun Samuel’in abisi Nano’da Marina’nın ikinci yanlışı oluyor.

Samuel, Nadia ve Cristian sosyal sınıf farklı sebebiyle aynı tarafta olmaya zorlanmış olsalar da kişilikleri ile birbirlerinden tamamen ayrılıyorlar. Dizinin son bölümlerine doğru yaşanan olaylar da farklılaşmanın kanıtı niteliğinde. Marina’nın cinayetinin Polo’ya yüklenmesi bir tesadüf olmamalı. Başından beri kendi ile ve çevresi, ailesi ile sorunları olan Polo – Carla ikilisinin Cristian’ı aralarına almaları ondan faydalanmaktan ziyade onun gibi olmak istemlerinden kaynaklanıyor olmalı. Neşeli, her daim gülümseyen, heyecanlı, dünya umurunda olmayan Cristian gibi olmak istemeleri kendilerine zarar vermesinin yanında en çok Cristian’a dokunuyor bence. Dizinin sonunda o her daim kahkaha atıp insanlarla, olaylarla dalga geçen Cristian gidiyor ve yerine düşünceli, karamsar büyük bir suça ortak olan, büyümüş çocuk çıkıyor karşımıza. Polo ve Carla ise sırlarla dolu bitkin bataklıklarına yeni bir kişiyi daha çekmiş oluyorlar o kadar.

Ander ve Omar ikilisinin bambaşka çevrelerde büyümüş olmaları ise sevgilerine engel olamıyor. Kim bilir belki onları birbirine çeken bu farklı hayat tarzları ve karşılaştıkları engellerdir. Ander’in cinsel kimliğine ailesinin yumuşak tepkisi ve kabullenişinin karşısında Omar’ın ailesinin büyük tepkisi yetişilen çevrenin, inançların ve toplumun üzerimizdeki baskıyı ne kadar arttırdığını bizzat gösteriyor.

Guzman’ın Nadia ‘ya olan ilgisi, Ander’in Omar’a, Polo-Carla’nın Cristian’a olan ilgisi ve Marina’nın Nano’ya olan aşkı açıkça insanların kendileri gibi olmayan kişilere karşı duygusal bağ kurduğunu, farklıya olan merakı ve özentiyi, en önemlisi de eksik bulduğu yönünü tamamlama eğiliminde sınıf, yaş, kültür, inanç tanımadığını kanıtlıyor.

Kısacası para ve başarının bir ihtiyaç olmadığını temel ihtiyaçlarımız olan sevgi, ilgi, güvenlik ve cinsellik karşılanmadığı sürece insanın aradığını bulmakta zorlanacağını bize karakterler üzerinden anlatmaya çalışıyor Elite. Gençlik çağında kimlik arayışında olan karakterlerimizi sorgulamadan, yargılamadan izlemek ise bize toplumla olan bağımızda yeni kapılar açmamıza bir etken olmalı.

Tüm bu nedenlerden dolayı dizide yer alan tüm karakterlere karşı ayrı bir sempati beslemeye başlıyorum. Öyle ki bana verdiği en büyük ders ise insanları yargılamadan ve sınıflandırmadan önce ne yaşadıklarını bilmemiz ve anlamamız gerektiği oluyor. Ancak ne yazık ki günümüzde yaşanan hayat koşturmacası hepimizin gözlerine bir gözlük takmasına neden oluyor ve hissetmeyi geç gerçekleri görmüyoruz bile.

Dizinin en önyargısız kızı Marina’nın başına gelenler hepimizin hayatta karşılaştığı bir durum gibi geliyor bana. Her şeye ve herkese duygularıyla yaklaşan Marina planlar, çatışmalar, sebepsiz hırslar arasında kurban ediliyor. Geride bıraktığı bir grup eli, kolu gözü bağlı, çaresiz genç ise hayatlarına koca bir yük ve sır ile devam etmeye çalışıyorlar. Üstelik tüm farklılıklarına rağmen aynı ortamda aynı olmaya zorlanmalarına karşın.

Elite 2. Sezonu Gelecek mi?

Çekimlerin başladığını duyurmak için kısa bir tanıtım videosu yayınlayan Netflix, yeni sezonda oyuncu kadrosuna dahil olacak isimleri de açıkladı. İkinci sezonda karşımıza çıkacak yeni isimler Jorge Lopez (Soy Luna, Violeta), Georgina Amorós (Bienvenidos a La Familia, Vis a Vis) ve Claudia Salas (La Peste) olacak. Yeni sezonda ayrıca Silvia Quer (Bajo sospecha, Velvet, Febrer) de yönetmen koltuğuna oturacak ve ilk sezonu yöneten Ramón Salazar (La enfermedad del domingo, Tres metros sobre el cielo) ile Dani de la Orden’e (El Mejor Verano de mi vida, El pregón) eşlik edecek.

İlk sezondan tanıdığımız isimleri de yeni bölümlerde izlemeye devam edeceğiz. Miguel Herrán, Jaime Lorente, Itzán Escamilla, Miguel Bernardeau, Arón Piper, Ester Expósito, Mina El Hammani, Álvaro Rico, Omar Ayuso ve Danna Paola ikinci sezonda dönecek isimler arasında yer alıyor.

Dizinin 8 bölümden oluşacak 2. sezonu, ilk sezonda olduğu gibi 4K formatta çekilecek.

Sonuç: İzlemeli miyim?

Netice itibarıyla Elite, merkezine ana konu olarak oturttuğu cinayet üzerindeki gizemi son ana kadar koruyan, sınıf çatışması, varoş gençlerinin içinde bulundukları zorlu şartlar yüzünden suça eğilimi, eş cinsel gençlerin sorunları, İslam karşıtlığı, gençler üzerindeki dini ve geleneksel baskı, yolsuzluğun topluma verdiği zararlar gibi yan konuları da gerçekçi biçimde başarıyla işleyen, kurgusu ve sürükleyiciliği ile izlenmeye değer bir dizi. Seyredilmesini tavsiye ederim.

Reklamlar